Connect with us

Ödeme Teknolojileri

İngiltere'de temassız ödeme işlemleri 2,5 kat arttı

Temassız ödeme pazarı her geçen gün büyüyor. Yapılan bir araştırma, İngiltere’de sadece bir yılda 2,5 kat artış olduğunu ortaya çıkardı.

İngilizler temassız ödemeyi bir alışkanlık haline getirmişe benziyor. Ülkenin önemli ödeme platformu sağlayıcılarından Worldpay’in 2016 yılının tamamındaki işlemleri analiz ederek hazırladığı araştırma bunu net bir şekilde gösteriyor.

Houses of Parliamentmit Lambeth BridgeLondon, UKOktober 2005Araştırmaya göre temassız ödeme işlemlerinin sayısı 2016’nın tamamında 38 milyonu buldu. Bu işlemler sonucu oluşan toplam harcama tutarı ise 288 milyon pound olarak açıklandı. Bu, aynı zamanda sadece bir yıl içinde yüzde 247’lik büyüme olduğunu gösteriyor.

Detaylara inildiğinde İngilizler’in temassız ödemeyi en çok öğle tatilinde kullandığı görülüyor. Bu durum, harcama yapılan yerlerde de kendini gösteriyor. Bu saatlerdeki yemek harcamaları, süpermarket ve bakkallarla birlikte hesaplandığında toplamın yüzde 54’üne denk geliyor. Eczaneler ile kuaförler gibi kişisel bakım noktaları ise tüm saat dilimlerinde yüzde 9’luk pay almış.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de temassız ödemelerin yüzde 32’sinin Londra’nın çevresindeki M25 otoyolunun olduğu bölgede gerçekleşmesi.

Worldpay, araştırma sonuçlarına dair yaptığı açıklamada temassız kartların tüm nakit dışı işlemlerin yüzde 28’ine ulaştığına dikkat çekiyor. Ortalama harcama tutarı ise 10,39 pound olarak kaydediliyor.

Worldpay CMO’su James Frost, temassız ödeme kullanmayı tercih edenlerin sayısındaki yükselişe dikkat çekiyor. İngiltere’de her beş kişiden birinin temassız ödemeyi günde en az bir kez kullanacağını belirten Frost, Londra’da bu oranın her üç kişiden biri olacağının altını çiziyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar