Connect with us

Blockchain

Çin kendi dijital para birimini geliştiriyor

çinBitcoin benzeri dijital para birimlerinin yükselişine kayıtsız kalmayan Çin, kendi dijital para birimini test etmeye başladı.

2014 yılında kendi dijital para birimini üretmek için araştırma çalışmalarına başlayan Çin, nihayet deneme aşamasına ulaştı. Bu gelişmeyle beraber Çin merkez bankası, Bank of China, dünyada kendi dijital para birimini geliştiren ilk merkez bankası oluyor. bu dijital para birimi, ülkede her türlü alışverişte kullanılacak. Restoranlarda noodle sipariş eden müşteri de, son model otomobil satın alan kullanıcı da dijital para birimini kullanabilecek.

Satıcılar daha düşük komisyon ödeyecek

Yeni dijital para birimi, vatandaşların mobil cüzdanlarında çalışacak. Kullanıcılar aslında Alipay veya yeni dijital para ile ödeme yapmak arasında büyük bir fark yaşamayacak ancak satıcılar, merkez bankasının sağladığı çok daha düşük komisyon oranları ile daha karlı çıkacağı için kullanıcıları dijital para birimini kullanmaya teşvik edecekler.

Bu arada iResearch’ün araştırmasına göre, 2020 yılına geldiğimizde, dünyada mobil ödeme teknolojilerini kullanan insanların sayısı 630 milyon kişiye ulaşacak. Bu rakamın büyük bir bölümü de Çin’li kullanıcılardan oluşacak. Çin’de mobil ödeme büyük rağbet görüyor ve sıradan bir gazoz alışverişinde bile tüketiciler nakit ödeme yapmak veya kredi kartı geçirmek yerine, telefona gönderilen QR kodunu okutarak ödemelerini mobil cihazları üzerinden hızla tamamlamayı tercih ediyorlar.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar