Connect with us

Mobil

İngiltere’de sesle ödeme yapma dönemi başladı

İngiltere’nin önde gelen bankalarından Santander, müşterilerine ses bankacılığı hizmeti sunmaya başladı. Servis ile konuşarak ödeme yapabilmek mümkün.

Bankaların çağrı merkezleri üzerinden gerçekleştirilen hizmetler mobil uygulamalara taşınıyor. İngiltere merkezli bir banka olan Santander, ülkede ses bankacılığı hizmeti sunan ilk kurum olduğunu açıkladı.

mic-1132528_1280Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlandığı açıklanan servis ile ilk etapta, bankanın Santander SmartBank uygulamasıyla kart harcamalarını sorabilmesi sağlanmıştı. İkinci aşamanın da tamamlanmasıyla bankanın resmi iOS uygulaması üzerinden ödeme yapma ve çalıntı kart bildiriminde bulunma hizmetleri sunulmaya başlandı.

Bankaların mobil uygulama ile bir nevi sohbet ettirerek işlem yaptırması aslında yeni bir uygulama değil. Daha önce Almanya merkezli dijital banka N26, Apple iOS’taki Siri üzerinden sesle ödeme desteği sunmaya başlamıştı. Citigroup ise Asya’da benzer bir hizmeti sunmak için çalışmalara başladığını belirtmişti. 2014’te ise Barclays, Barclays Wealth isimli hizmetini sunanlar için şifre ve güvenlik sorusu ihtiyacını ortadan kaldıran ses tanıma desteğini duyurmuştu.

Finans teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasına giren Türkiye’de de çok sayıda benzer uygulamayla karşılaşmak mümkün.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar