Connect with us

Mobil

ABD’de alışveriş çılgınlığında kazanan mobil oldu

ABD’de e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişte mobil cihazların kullanım oranı yaklaşık yüzde 50 arttı.

comScore tarafından yapılan araştırmalara göre ülkedeki e-ticaret pazarı yükselişine devam ediyor. Pazar büyümekle birlikte asıl önemli artış ise bu alışverişlerde mobil cihazların kullanım oranında yaşandı.

Rapora göre 2016’nın son üç ayında e-ticaret siteleri üzerinden 109,3 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Bu, bir önceki yıla oranla yaklaşık 17 milyar dolarlık bir artışı temsil ediyor. Masaüstü bilgisayarların payı 86,6 milyar dolar olurken mobil cihazlardan yapılan alışveriş ise 22,7 milyar dolara çıktı. Mobil halen geride olmakla birlikte artış oranlarına bakıldığında yüzde 45,5’lik bir artış olduğu görülüyor.

Tarih aralığını daraltıp, ülkede asıl alışveriş çılgınlığının olduğu Kasım – Aralık dönemine bakıldığında ise toplamda 80 milyar doların üzerinde bir tutar karşımıza çıkıyor. Mobil cihazlar burada 17 milyar doları aşarken, bu bir önceki yıla oranla yüzde 44’lük yükselme anlamına geliyor. Yine ComScore’un raporlarına göre mobil ticaret, 2016’nın üçüncü çeyreğinde ilk kez toplam içinden yüzde 20 pay almayı başarmıştı. Şirketin analistleri, mobildeki yükselişin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini belirtiyor.

comscore_abd

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar