Connect with us

Fintech

Kenya’da QR kodlu mobil ödeme dönemi başladı

Mobil ödeme konusunda Afrika kıtasından bir yenilik haberi daha geldi.

Togo’da kurulan ve bugün Afrika kıtası genelinde 36 ülkede faaliyet gösteren Ecobank, SMS ile mobil ödemenin kıtada ilk uygulandığı ülkelerden Kenya’da bir yeniliğe imza attı. Kachwanya tarafından yayınlanan habere göre Ecobank Kenya tarafından duyurulan mobil uygulama, kullanıcılara QR kodlar aracılığıyla ödeme yapabilme olanağı sunuyor.

kenya-mobil-cuzdanBankanın MasterCard ile birlikte geliştirdiği servis Masterpass QR teknolojisini baz alıyor. Uygulama ile akıllı telefondan ilgili ürünün QR kodu taranarak ödeme yapılabiliyor. Uygulama, aynı zamanda Ecobank’ın faaliyet gösterdiği diğer ülkelere para transferi yapabilme desteği de sunuyor. Şimdilik yalnızca Ecobank’a ait hesaplar arasında para transferi yapılabilirken, diğer bankaların da sisteme dahil edilmesi için hazırlıklar sürüyor. Ecobank, geçen ayın sonunda FinTech şirketlerine yönelik 500 bin dolar ödüllü yarışmayla da adını duyurmuştu.

Diğer yandan kıtada mobil ödeme ve dijital para birimleri konusunda ciddi bir hareketlilik olduğunu da eklemek gerekiyor. 2007’de yine Kenya’da M-Pesa adlı servisle başlayan çalışmalar, bugün Senegal, Ekvator ve Togo gibi ülkelerin dijital para birimine geçiş yapmasıyla devam ediyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar