Connect with us

Ödeme Teknolojileri

PayPal, chatbot ile para transferine başladı

Artık PayPal ile sohbet edebilir, yazarak ya da konuşarak ödeme yapabilirsiniz.

PayPal, chatbot ile ödeme için önemli bir adım attı. Şimdilik, online proje yönetim platformu Slack üyeleri için geçerli olan bu hizmetle Slack kullanıcılarının karşısına mesajlaşabilecekleri bir chatbot çıkıyor. Üyeler, chatbot’la yazışarak PayPal üzerinden ödeme yapabiliyor.

paypal mobileİlk etapta Slack’in ABD, Avustralya, İngiltere ve Kanada’daki kullanıcıları için aktif hale getirilen bu servisle; kullanıcılar isimlerini, çalıştıkları şirketi, birimlerini ve unvanlarını yazıp para göndermek istedikleri kullanıcının adını da ekleyerek para transferi gerçekleştirebiliyor.

PayPal’in chatbot’u yazılan mesajı otomatik olarak algılayarak ödeme işlemini yapıyor. Sistem ayrıca Apple kullanıcıları için Siri üzerinden sesle para transferi ya da Microsoft Outlook üzerinden e-posta ile de bu hizmeti gerçekleştirebiliyor. Tek yapılması gereken Slack örneğindeki cümlenin benzerini başına “Hey Siri” ekleyip söylemek. Apple, Siri ile ödeme yapabilme özelliğini daha önce Square Cash ve Monzo için sunmuştu.

PayPal, Siri entegrasyonunu ilk olarak geçtiğimiz Kasım ayında 30 ülkede devreye almıştı. Şirket artık ülkemizde hizmet vermediği için bu ülkelere Türkiye’nin eklenmesi şimdilik pek ihtimal dahilinde görünmüyor. Ancak Türkiye’de botlar üzerinden ödeme yapabilmek mümkün.

PayPal’in Slack ile gerçekleştirdiği hizmetin bir benzerini birkaç gün önce PayU Türkiye, Tasit.com ve Botudio devreye almıştı. Buradaki çözüm, Facebook Messenger üzerinden sunulan botla yazışarak Tasit.com üzerinden kiralayacağınız aracı seçmek ve ödemeyi de PayU ile yapabilmeyi kapsıyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar