blockchainBitcoin ve diğer dijital para birimleri konusundaki hızlı gelişmeler, Avrupa bankalarını da bu alanda adım atmaya mecbur bıraktı. Çin kendi blockchain para birimini hayata geçirmek üzere çalıştığını açıklamışken ve dünyadaki pek çok ülke de blockchain konusunda önemli adımlar atarken, dijital ticarette önemli bir ağırlığa sahip olacağı anlaşılan blockchain teknolojisi için şimdi de Avrupa bankaları harekete geçiyor.

Avrupa bankacılığının ağır topları olan Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Société Générale ve UniCredit bir araya gelerek, ortak bir blockchain platformu kurmak üzere anlaşmaya vardılar.

Digital Trade Chain

Buna göre ilgili bankalar Digital Trade Chain (DTC) isimli bir blockchain platformu kuracaklar ve bu platfrom büyük oranda Avrupalı KOBİ’lere hizmet verecek.

Bu platform sayesinde Avrupalı şirketler internet üzerinden satışlarında blockchain para birimleri üzerinden daha güvenli ödeme alabilecek, kendi ödemelerini blockchain üzerinden yapabilecekler.

Avrupa’nın blockchain ile çok daha hızlı entegre olmasını sağlayacak bu girişim, dijital para birimleri için çok önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.