Connect with us

Ödeme Teknolojileri

Amazon'un tek adımla ödeme patenti bu yıl sona eriyor

one-click-paymentMobil ödeme sistemlerinde önemli bir yöntem olan, tek tıkla / tek adımla ödeme sistemi, bugüne dek Amazon’un tekelinde bulunuyordu.

Amazon’un aldığı “Buy now with 1-click” patentine göre, kullanıcının bilgilerini önceden merkezi bir sunucuda depolayıp daha sonra ödeme zamanı geldiğinde kullanıcıdan tek bir onay alarak veya Echo’da kullanıldığı gibi, sesli şekilde komut verip satın alma işlemini gerçekleştirmek mümkün oluyordu.

Amazon’un patent sahibi olması nedeniyle Apple’ın benzer bir sistemi iOS cihazlarında kullanmak için Amazon’a her yıl yüklü bir miktar telif ödemek zorunda kaldığı da biliniyor.

Amazon’un tekeli sona eriyor

Ancak Amazon’un patenti bu yıl sona eriyor ve bu teknoloji artık ücretsiz olarak tüm teknoloji şirketleri tarafından kullanılabilecek.

oneclick-300x275Bu da, tek adımla ödeme sistemini kullanan uygulamaların sayısının 2017 içinde hızla artacağı anlamına geliyor.

Daha önce sadece Apple gibi, yüksek telif ücretini ödeyebilen firmaların kullanıcılarına sunabildiği bu ödeme teknolojisi artık ücretsiz olarak her şirket tarafından uygulamalarına entegre edilebilecek.

Web üzerindeki standartları belirleyen World Wide Web Consortium da, bu teknolojinin web tarayıcısı üzerinden yapılacak alışveriş işlemlerini basitleştirilmek için kullanılmasını istiyor ve tarayıcı geliştiren şirketlere teknolojiyi kullanıma sokmaları tavsiyesinde bulunuyor. Böylece artık hem akıllı telefonlardan hem de Web tarayıcısı üzerinden yapılan alışverişlerde, tek tıklama ile ürün satın almak çok daha yaygın hale gelecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar