Connect with us

E-Ticaret

İsveç nakitsiz toplum olma yolunda ilerliyor

Temassız kartlarla pratik ödeme yapmanın mümkün olması ve dijital cüzdan uygulamalarının da yaygınlaşmasıyla, toplumların nakit kullanımını azaltması ve nakit paranın ortadan kalkması kaçınılmaz bir son olarak karşımızda duruyor.

Bu sona ne zaman ulaşacağımız henüz belli değil ancak bazı ülkelerin nakitsiz topluma doğru hızla yakınlaştığı artık görülebiliyor.

ABD’de bir fast food zincirinin Ocak ayından itibaren nakit kullanımını keseceğini açıklaması henüz yeni bir gelişme olsa da beklenmeyen bir detay değildi.

İsveçliler artık nakit sevmiyor

Bu alanda en hızlı ilerleyen toplumun ise İsveç olduğu göze çarpıyor. İsveç merkez bankasının yaptığı araştırmaya göre ülkedeki alışverişin %80’inin artık kredi kartları veya muadili çözümlerle gerçekleştiği anlaşılıyor. Yani nakit kullanımı sadece %20’ye düşmüş durumda.

İsveç’te bazı bireylerin ise nakit kullanımını tamamen kestiğini açıklaması da gözden kaçmıyor. Bu bireyler günlük hayatları içinde nakit kullanımına hiç ihtiyaç duymadıklarının altını çiziyorlar. Mağazalar, marketler, toplu taşıma, taksiler, benzinciler, fatura ödemeleri tamamen nakitsiz şekilde tamamlanabiliyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında İsveç Merkez Bankası, 2020’ye geldiğimizde, 2012’de piyasada dolaşımda olan nakit paranın yarısı kadarının yeterli olacağını hesaplıyor. Sonraki süreçte ise nakit kullanımının yok denecek kadar düşük düzeye inmesi bekleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar