Connect with us

Yenilikler

İsviçre'de banka kartı yerine QR kod kullanılacak

İsviçre, ülkedeki banka kartlarının kullanımını kolaylaştırmak ve çağa uydurmak için yeni bir güncellemeye gidiyor. 2018’de devreye girecek yeni sisteme göre, banka kartı yerine, müşterinin cep telefonuna QR kod okutarak, banka hesabından doğrudan satıcının hesabına para transferi yapması mümkün olacak. İşlemin mümkün olması için, satıcının müşteriye bir ekran veya kasa çıktısı bir kağıt üzerinden QR kod göstermesi gerekecek.

Telefonunun kamerasını QR koda doğru tutan müşteri ise birkaç saniye içinde ödeme işlemine onay vermiş ve ödemeyi tamamlamış olacak. Satıcılar bu işlemle hiçbir şekilde müşterinin kart numarasına, banka bilgilerine erişemeyecek.

Kart numaram çalınır mı korkusuna son

Böylece kart numarasının çalınması, kartların kopyalanması, şifre güvenliği gibi sorunlar olmadan, kullanıcılar banka hesaplarından güven içinde alışveriş ödemeleri yapabilecekler.

İsviçre’de şimdi regülatörler bu işlem için gerekli olan kuralların ve standartların belirlenmesi için çalışma yapıyor.

Ödeme işlemlerinde kullanılacak QR kodların standardizasyonu ve kodların içine zararlı kodların eklenmemesi için gerekli güvenli önlemlerinin geliştirilmesinin ardından, ülkede 2018’in ortasından itibaren vatandaşlar, akıllı telefonlarındaki banka uygulamaları üzerinden okuttukları QR kodlarla ödemelere onay verebilecekler. Bu da daha hızlı, daha pratik ve daha güvenli ödeme imkanı anlamına geliyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar