Gelecek 10 yılda ABD ve İngiltere’de mobil ödemeler hız kazanacak

mobil ödemeHukuk firması Paul Hastings’in ABD ve İngiltere’de mobil ödeme pazarının geleceğini görmek için yaptırdığı Ödemenin Geleceği isimli araştırmanın sonuçları, önümüzdeki 10 yıllık dönemde, mobil ödemelerin hızla yükseleceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre ABD’de 33 trilyon dolar olan nakit dışı ödemeler, 2026’ya geldiğimizde %36 artışla 46 trilyon dolara ulaşacak. Mobil ödeme teknolojilerini kullananların sayısı ise 221 milyona ulaşacak.

İngiltere’de ise bu rakam %26 artışla 1,14 trilyon Pound’dan 1,44 trilyon Pound’a çıkacak.

Nakit ödemeler terk ediliyor

Centre for Economics & Business Research ile işbirliği içinde hazırlanan araştırmaya göre, bugün ABD’de bugün nakit dışı ödemelerin oranı %63 iken, 2026’ya ulaştığımızda oran %76’ya çıkacak. İngiltere’de ise %55’ten %68’e çıkacak.

2026’da ABD’deki işyerlerinin %82’si mobil ödeme teknolojilerini kullanıyor olacak. İngiltere’de mevcut işyerlerinin %74’ü mobil ödeme teknolojileriyle ödeme alıyor olacak.

Bu sonuçlar, biraz daha gecikmeyle dünyaya ve Türkiye’ye de uyarlanabilir. Genel olarak 10-15 yıl zaman dilimi içinde dünyadaki ve Türkiye’deki mobil ödeme alışkanlıkları hakkında ipucu edinmek açısından araştırma önem taşıyor.