Connect with us

Mobil

2017 ile birlikte Mobil Ödeme 2.0'ı göreceğiz

pos-mobile-paymentsMobil ödeme teknolojileri için önemli bir yıl olan 2015’te Apple Pay gibi servisler sayesinde, kullanıcılar telefon üzerinden ödeme yapabilme imkanına pratik olarak kavuştular. Apple Pay teorik olarak yeni bir teknoloji olmasa da, bu teknolojiyi geniş kitlelere ulaştıran servis oldu.

2016 ise mobil ödeme teknolojilerin hızla yaygınlaştığı ve günlük hayata adapte olduğu bir yıl oldu. Şimdi ise 2017’de karşılaşacağımız yeniliklere hazırlanıyoruz. 2017’de Mobil Ödeme 2.0 ile karşılaşacağız.

Görünmez ödeme

Amazon GO örneğinde gördüğümüz gibi, GPS, computer vision ve yapay zeka sayesinde, ödemelerin artık görünmez özellik kazanacağına şahit olabiliriz. Görünmez ödeme sayesinde, müşteri elini hiçbir şekilde cüzdanına, çantasına atmadan, yapay zeka uygulamaları kullanıcıların hesabından gerekli ödemeyi çekmiş olacak.

2017’de ayrıca OEM ödeme platformlarının yükselişine de şahit olacağız. Apple Pay veya Google Pay gibi dünyaca bilinen markaların karşısına sayısız işletmenin, bankalarla işbirliği içinde geliştirdiği uygulamalar çıkabilecek. Sadakat kartlarının yerini alacak bu uygulamalar ile müşterilere hediyeler ve indirimler sağlamak mümkün olacak. Öte yandan Apple ve Google ise bu tür girişimlere karşı tercih edilebilirliklerini korumak için hediye ve indirim kartı dağıtmak gibi uygulamaları gündemlerine aldılar bile.

QR kodları ile ödeme uygulamalarının da yaygınlaşmaya başlaması 2017 içinde gerçekleşecek. Telefonun kamerasını kasadaki QR koda doğru tutarak gerçekleşecek bu pratik ödeme sistemi basitliği sayesinde hızla yaygınlaşma potansiyeli taşıyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar