Connect with us

Yenilikler

Mastercard otomobil içi ödemeler için devrede

wearable-technology-1Dünyada yaklaşık 1.9 milyar adet Mastercard logolu kart bulunmakta. Aynı zamanda finans sektörü de gelişmekte ve oyuncularını çağı yakalayan firmalar arasından seçmekte. Bu nedenle, gücünü korumak isteyen Mastercard yeni ve yaratıcı ödeme seçenekleri yaratmakta geri kalmıyor.

Arabalar ile ödeme devri

Öncelikle, Mastercard araba içi ödeme yöntemleri geliştirmek amacıyla Onstar Go ile işbirliğine gitti. OnStarGo araba içi inovatif fikirler sunan bir firma özelliğine sahip. General Motors ve IMB ortaklığında kurulan firma kişiselleştirilmiş araba içi bilişim çözümlerini General Motors bünyesindeki araba markaları için geliştirmekte.

Bunu bir fırsat olarak gören Mastercard şehirlerde birçok insanın zamanının arabalarında geçirdiğini fark etmiş. Dijital gelişim departmanlarının da konu hakkında atılım yapma niyetinde olmasıyla proje yürürlüğe girdi. Artık bu sistemin olduğu arabalarda yolcular da dahil olmak üzere insanlar arabaları aracılığı ile Masterpass sanal cüzdanlarını kullanarak ödeme işlemlerini tamamlayabilecek.

Giyilebilir teknoloji ve finans

Halihazırda giyilebilir teknoloji pazarı hızla genişlemekte ve önümüzdeki yıllarda da bu hızda büyümesi bekleniyor. Mastercard’ın nu alanda gelişmek üzere yaptığı hamlelerin başında Fit-Pay ile iş birliği var. Giyilebilir ödeme üzerine uzmanlaşan Fit-Pay, Mastercard’ı çeşitli giyilebilir teknolojiler ile entegre etmek için kolları sıvadı. Fit-Pay Kurucu Ortağı Michael Orlando’ya göre Mastercard ile yapılan iş birliği daha çok insana erişmelerine olanak sağlayacak ve bu teknolojinin gelişmesinde büyük bir rol oynayacak.

Selfie ile ödeme devri de artık başladı

Daha öncesinde haberini de yaptığımız üzere Kuzey Amerika Kıtası’nda selfie ile şifresiz ödeme yapmak da mümkün. “Identity Check Mobile” adındaki yeni ödeme uygulaması ile kişilerin biyometrik özellikleri ile ödeme yapmaları hiç olmadığı kadar kolay bir hal aldı.

Commerce for Every Device

Tüm bunlar Mastercard’ın “Tüm Cihazlar  İçin Ticaret”  (Commerce for Every Device) politikasının bir parçası. Bu politikanın amacı birçok teknolojik cihaza entegre olarak farklı ihtiyaç, istek sahibi ve yaşam tarzındaki insanlara ulaşabilmek ve bu müşterilerine uygun ödeme yöntemleri geliştirebilmek.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar