Connect with us

Ödeme Teknolojileri

Chris Skinner dünyada mobilin geldiği noktayı değerlendiriyor

logoOldukça önemli bir finans ve ekonomi yazarı ve yorumcusu olan Chris Skinner bloğunda gezdiği tüm ülkelerin, start-up’larını destekleme ve fintech merkezi olma konusunda istekli olduğunu belirtip ülke bazında tespitler paylaşmış. Avrupa ile ABD’de eski karmaşık yapılarla uğraşıldığına dikkat çeken Chris, buna karşın gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde finansın yeniden keşfedildiğini belirtiyor. Özellikle Afrika’da mobil paranın insanları, bankacılık sistemine çekmekte ne kadar başarılı olduğuna, verilerle destekleyerek dikkat çekmiş.

gsma-768x832Mobilin hacmi artıyor

Mobil paranın kullanım alanlarını ve hacmini kavramak amacıyla paylaştığı araştırmalarında saptadığı verilere göre mobil para kullanımı tam olarak doksan üç ülkede aktif ve iki yüz yetmiş bir adet servis hizmeti sunulmakta. Günlük işlem hacmine de değinen Chris bu sayının otuz üç milyon olduğunu belirtiyor.

Peki bu kullanım alanları küresel olarak nasıl dağılıyor?

gsma1

Yazının başında da belirttiğimiz gibi mobil aktivasyonların yer küredeki dağılımının röntgeninin çeken Chris özellikle Afrika ülkelerinin istikrarlı yükselişine dikkat çekiyor.

Lokasyon bazlı bu araştırmaya demografik bir açıdan da bakan Chris mobil paranın genişlettiği pazarları bir de bu açıdan değerlendiriyor. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi üç farklı gelir seviyesinin mobil paraya yüzdesel katkısı araştırmaya dahil ediliyor.gsma2 Aktif mobil hesapların da irdelendiği araştırmada Afrika beklenildiği gibi liderliği göğüslerken onları aktif hesap konusunda Güney Asya takip ediyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika on nokta yedi milyon aktif hesapla üçüncü sırada yer alırken takipçisi sekiz nokta iki milyonla Güney Amerika oluyor.1234Mobil paranın hasılata yaptığı katkıya da değinen Chris elde ettiği verileri tablolarda olduğu şekilde paylaşıyor.gsma3-768x492gsma4-768x462

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar