Connect with us

Blockchain

Chris Skinner blockchain'in geleceğini yazıyor

chris_skinnerChris Skinner yazısında; blockchain’le ilgili son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin abartıldığını düşünüyor. Basının beklentiyi gereksiz biçimde yükseltmesi ve insanların blockchain’in sonunun geldiğini iddia etmekte aceleci davrandığını, bunun sonucu olarak birçok yeni teknolojide olduğu gibi blockchain’in de hype döngüsünde hayal kırıklığı çukuruna (trough of disillusionment) girdiğini, fakat bunun geçmişte internette de yaşandığını belirtip 10-20 yıl kadar sonra blockchain’in bir ana akım olacağına inandığını ifade ediyor. Chris bitcoin’in de iyi bir yönetim modeliyle farklı noktalara gidebileceğine inanıyor ve bitcoin topluluğunun bu tür bir model yaratmak için çalıştığını belirtiyor. Yazısını “Blockchain öldü, çok yaşa blockchain”  (Blockchain is dead, long live blockchain) adı altında paylaşan Chris bu genel buhran durumuna bir süreç olarak bakıyor ve bu durumu Crossing the Chasm kitabından bir tablo ile değerlendiriyor.

Teknolojinin kaderi bu

5678Birçok teknolojik yeniliğin yaşadığı süreci açıklayan bu grafikte de görüldüğü üzere başta çok etkili olmasını beklediğiniz bir atılım daha sonrasında yaşadığı popülerlik ve güven kaybı sonucu ürünün veya hizmetin yaratıcılarında umutsuzluğa sebep olabiliyor. Lakin bu atılımların birkaç sene sonra dünyayı değiştirebilecek hizmetler veya ürünler olduğu anlaşılabiliyor. Chris birçok kulvarda yaşanan bu durumun blockchainin de kaderinde olduğunu düşünüyor. Örneklerine cep telefonlarının başlarda şehirli züppeler için olduğunun düşünülmesini ve ev tipi PC’nin icadından sonra insanların bu buluşu gereksiz bulmasını ekliyor. Yani Chris ilerleyen senelerde blockchain sisteminin dünyayı değiştireceğine inanıyor diyebiliriz.

Şelale etkisi

Şelale etkisi yani “Waterfall Theory” Chris’e göre blockchainin gelişim sürecini daha iyi anlamaya yardımcı bir tabir. Peki nedir bu şelale etkisi? “Waterfall Theory”: bulduğunuz şeyin fikrinin ,uygulamasının, sonrasında kabul görmesinin ve son olarak herkese açılmasının katlarak büyüyen etkisine söylenen tabirdir. Bu oyunda birçok da oyuncu vardır ve hepsi sürece etki eder. Kimi katlanarak büyümesinde, kimi yön değiştirmesine, kimi de duraksayıp düşünülmesine sebep olur. Chris düşüncelerine, şelale etkisine rağmen tüm fikirlerin, start-upların, onları satın alan ağın, onları satan ağın ve müşterilerin oluşturduğu bu zincirin oluşmasının on yıllar alabileceğini de ekliyor. Cep telefonunun da yetmişli yıllarda bulunduğunu belirten Chris gerek altyapı eksikliği gerekse toplumun buna hazır olmamasından dolayı cep telefonun kullanımının on yıllar sonra olmasının mümkün kılındığını belirtiyor ve bu durumun blockchainin de başına geleceğini düşünüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar