Connect with us

Yenilikler

İnteraktif hizmetler milenyum çocuklarının dikkatini çekmenin bir yolu mu ?

millennial-money-matters_645x400Yapılan onca yatırım, yenilik, araştırma, AR-GE çalışmaları ve içgörü arayışları geleceğin şekillenmesini sağlarken geleceğin sahibi genç nesili nasıl etkiliyor? Daha önceki bir yazımızda yeni jenerasyonu etkilemek adına geliştirilen ve içinde Playbuzz sistemini yerleştiren Pepper‘dan sizlere bahsetmiştik. Bu örneğimiz de gösteriyor ki aslında markalar genç kuşağı yakalamak için birçok girişimde bulunuyor. Peki bu girişimler ne kadar etkili oluyor?

İşin doğrusu, teknolojinin içine doğan “Milenyum Çocukları” her şeyi kolay kolay beğenen insanlar olarak yetişmiyorlar. Onları etkilemek için sadece saniyeleriniz var. En özene bezene yaptığınız işleri, ürünleri ve sistemleri bir çırpıda silebiliyorlar. Bu durum elbette birçok insanın işini zora sokmakla beraber şirketleri inovasyon konusunda iki kere düşünmeye ve daha çok çalışmaya teşvik ediyor. Malum şirketlerin vereceği sınavı okuyacak olan “hocaların” notu biraz kıt! Tüm bu gerçekler bir yana işin finans sektörü kısmı biraz daha değişik. Yine eski Pepper yazımızda yer verdiğimiz bir araştırmaya göre, genç neslin %80’i kişisel finans durumlarının takibini yapmakta, %70’i ise önümüzdeki birkaç sene sonrasının planlarını yapmaya başlamış durumda. Kişisel finans durumlarını kontrolün dışında, markaların ürettiği hızlı ödeme uygulamaları işin ödeme kısmında da gençlere daha kolay ve hızlı bir satın alma tecrübesi vaad ediyor. Tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi özellikle doğrudan kendi gelecekleriyle bağlantılı olan finans konusundaki bu cazip, pratik çözümler genç insanların hoşuna gitmekte.

Ülkemizi bekleyen senaryo

Türkiye gibi bankacılık ve müşteri deneyimi açısından gelişmiş bir ülkede fintech gelişmelerinden yoksunluk elbette düşünülemez. Hele ki genç nüfusun oranı toplumumuzun önemli bir bölümünü oluştururken. Bu potansiyel elbette boşa harcanmamalı. FinTech İstanbul kurucu ortağı ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Direktörü İhsan Elgin‘e göre “Finovate Dergisi ‘Türkiye’de bankacılığın teknoloji ve müşteri deneyimi açısından bu kadar güçlü olmasının nedeni ne?’ diye bir soru sordu. Demek ki dışarıdan Türkiye’ye böyle bir bakış açısı var. Çünkü bankacılık sektörü 2001’de ciddi bir kriz yaşadı. Bunun tecrübesiyle regülasyon, teknoloji ve sağlamlık adına önemli adımlar atıldı. Türkiye’nin teknolojiye meraklı genç nüfusu var. Tüm bunların sonucu olarak bankacılık sektörümüz teknoloji ve müşteri deneyimi açısından çok güçlü.” dedi. Tüm bu verilere bakarak ülkemizin ilerleyen dönemlerde fintech alanında başı çekmeye aday olduğunu söyleyebiliriz.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar