Connect with us

Yenilikler

Hindistan online ödeme yapan vatandaşa indirim sunacak

NEW DELHI, INDIA - NOVEMBER 16: Visitors busy on mobile phones after Tata Docomo, the unified telecom brand of Tata Teleservices Limited, launched public wi-fi access in association with the New Delhi Municipal Council, at Central Park, Connaught Place, on November 16, 2014 in New Delhi, India. The visitors can avail the facility by filling in details such as email ID and mobile number. (Photo by Arvind Yadav/Hindustan Times via Getty Images)

Hindistan dünyada bir ilke imza atarak, yapılan online ödeme işlemlerinde indirime gideceğini duyurdu. Başlangıçta bu indirim kapsamına giren şeyler; sağlık sigortaları, tren biletleri ve otoyol geçiş kartları oldu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hindistan Ekonomi Bakanı Arun Jaitley indirimin kapsamı ve miktarı hakkında bilgiler verdi. Bu bilgilere göre, indirimlerin boyutu yüzde 10’a kadar yükselebilecek. Sigorta, tren bileti ve otoyol geçişlerinin haricinde devlet 2 bin Rupi’nin, yani yaklaşık 30 doların altındaki online ödemelerde vergi olarak kesilen hizmet bedelinden feragat edecek.

Uygulamanın amacı nedir?

Bu uygulamanın başlıca nedeni olarak, bir nokta üç milyarlık nüfusa sahip olan Hindistan hükümetinin dönen nakit para üzerinde etkin olamaması bu nedenle paranın takibinin zorlaşması ve kara para aklama gibi vakaların oldukça yaygın olması gösterildi. Sanal ödeme işlemleri sayesinde bu dertleri ortadan kaldırmayı planlayan hükümet artık tüm ödemeleri kolaylıkla takip edebilecek.

Bangalore menşeili bir finans kuruluşu olan Prime Venture Partners Yönetici Ortağı Sanjay Swamy konuyla ilgili olarak “10 yıllık dijital ödemeler hakkındaki araştırma ve geliştirme dönemimde hiç böyle bir şeye rastlamadım, bu harikulade bir gelişme” diyor. Yarım düzine kadar fintech girişimine yatırım yapan Swamy sözlerine şunları da ekliyor, “Sanal paranın nakite oranla daha ucuz olması sonucunda artık Hindistan’ın gözünde sanal para kral, nakit ise kraliçedir” dedi

Halihazırda ABD, İsveç ve Singapur gibi ülkeler fintech konusunda atılımlar yaparken aslında bu yatırımların devlet bazlıdan ziyade daha çok, özel ticari alanlarda geliştiğini gözlemleyebiliyoruz. Hindistan’ı da diğerlerinden ayıran nokta da burası. Google ve Boston Consulting Group şirketlerinin yaptıkları bir araştırmaya göre Hindistan dijital işlem bazında her yıl düzenli olarak yüzde elli büyüme kaydediyor. Bu temponun Paytm, MobiKwik ve Freecharge gibi dijital cüzdan markalarını yukarılara çekmesi bekleniyor. Bu beklenen gelişmelere ek olarak kesin bir şey var ki bu yeni uygulama ile hem Hindistan halkı daha uygun ve rahat ödemeler yapma şansı bulacak hem de illegal aktivitelerin oranı hayli düşecek.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar