Connect with us

Mobil

2017'de yükselecek 5 mobil ödeme trendi

mobil odeme

Mobil cihazlar üzerinden ödeme alışkanlığı hızla yayılıyor. Öyle ki, birkaç sene içinde akıllı telefonlarımız ana ödeme aracımız haline dönüşebilir. MP3’ün ortaya çıkmasıyla beraber, önce kasetlerin ardından CD albümlerin yavaş yavaş piyasadan çekilmesi ve bugün müzik alanında en geçerli pazarın stream kanallar olması gibi, mobil ödeme uygulamalarının yaygınlaşmasıyla nakit ödemenin ve fiziksel kredi kartlarının yavaş yavaş piyasadan çekilmesi şaşırtıcı bir sonuç olmayacak.

2017 bu geleceğe uzanan yolda önemli bir adım olacak. İşte 2017 boyunca yükselişini göreceğimiz mobil ödeme trendleri.

1- Mobil ödeme uygulamalarının kullanımında önemli artış

Apple Pay, Android Pay, Samsung Pay gibi büyük teknoloji şirketlerine ait ödeme uygulamaları hızla yaygınlaşıyor. Bunun yanında, bazı bankalar ve finansal kuruluşlar da kendi mobil ödeme uygulamalarını devreye almaya çalışıyorlar. Artık “deneme” sürecini geçip, yaygın kullanım aşamasına gelen bu mobil ödeme uygulamalarının önceki yıllarda görülmemiş bir hızla genişlediklerini ve çok yaygın bir kullanım alanına ulaştıklarına şahit olacağız.

2- İhtiyaç halinde tüketim

Tüketiciler artık alışverişlerini evden, PC’den veya mobil cihazları üzerinden sipariş vererek tedarik edecekler. Bu alışkanlık da ihtiyaçların anı anına sipariş edilmesi sonucunu doğuracak. Evde eksilen malzemeleri not edip, hafta sonu alışverişe çıkıldığında tüm ihtiyaçların topluca tek seferde alınması alışkanlığı Amazon Dashbutton gibi, ihtiyaç oluştuğu anda sipariş verme hizmetleri sayesinde azalacak. Ayrıca online alışveriş ve tedarik imkanlarının genişlemesi sayesinde, kullanıcılar artık siparişini verdikten sonra aynı gün içinde tedarik edilmesini bekleyecek.

3- Bluetooth yeniden yıldızlaşacak

Apple’ın desteği sayesinde Bluetooth teknolojisi yeniden önem kazanacak. Mobil ödeme teknolojileri Bluetooth teknolojisiyle daha fazla entegre olacak ve bu sayede daha güvenli ve hızlı mobil ödeme hizmetleri verilebilecek.

4- Dijital asistanlar önem kazanıyor

Amazon’un Alexa’sı, Google’ın Home’u gibi dijital asistan hizmetleri 2017’de daha fazla yaygınlaşacak ve bu servislerin analiz ettiği kullanıcı verileri, şirketlerin kullanıcıya özel pazarlama kampanyaları oluşturmasına imkan verecek. Böylece kişilerin ihtiyaçlarına uygun indirim ve fırsat kampanyaları, doğrudan o kişiye sunulacak ve yine mobil ödeme teknolojileri sayesinde, dijital asistana verilecek birkaç küçük komutla, alışveriş tamamlanacak. Satın alınan ürün, kısa sürede müşterinin kapısına teslim edilecek.

5- Paylaşım ekonomisi

Otomobillerle başlayan ve ardından evlere/boş odalara kadar uzayan paylaşım ekonomisi 2017’de daha da önem kazanacak. Otonom otomobillerin resmen yollara çıkmasıyla büyük şehirlerde otomobil satmanın zorlaşacağını öngören tüm otomobil firmaları kendi paylaşım servislerini kurdular. Otomobil ihtiyacı kısa süre sonra artık otomobil satın alarak değil, saatlik otomobil kiralayarak/paylaşarak sağlanacak. Tüm bu hizmetlerin ödemeleri ise mobil cihazlar üzerindeki uygulamalardan gerçekleşecek. Halihazırda hizmette olan taksi/araç paylaşım uygulamaları, 2017’de daha fazla ilgi görecek. Nakitsiz, mobil uygulama üzerinden ödeme yapılması mantığına dayanan uygulamalar üzerinden taksi veya araç çağırmak, özellikle iş merkezlerinin yoğunlaştığı büyük şehirlerde, önemli bir alternatif olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar