Connect with us

Mobil

NFC'ye hazır POS cihazı satışları patladı

mobil ödemeMobil ödeme sistemlerinin önemli bir parçası olan NFC teknolojileri, POS cihazları sayesinde hızla yayılıyor. Berg Insight’ın yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında satılan NFC özellikli POS cihazlarının sayısı 16.1 milyon adede yükseldi.

NFC teknolojisinin en yaygın olduğu bölgeler Avrupa ve Amerika… Avrupa’da NFC’nin penetrasyonu yüzde 93 oranında. ABD’de ise oran %92. Öte yandan Bu bölgelerin dışında kalan Brezilya, Türkiye ve Çin’de de NFC özellikli POS cihazları son derece popüler.

NFC teknolojisi ile ödemeler giderek popülerleşiyor

Türkiye’de major bankaların NFC özellikli kredi kartları verdikleri biliniyor ve market kasalarında veya kapıda ödeme seçeneklerinde NFC’nin yoğun şekilde kullanıldığı görülüyor.

Global bazda, 2016 yılında satılan her 5 POS cihazından 3’ünde NFC yeteneği olduğu görünüyor. Berg’ün araştırmasına göre, 2016 yılında dünyadaki aktif kullanılan NFC yetenekli POS cihazlarının 2020’ye kadar yıllık %17.9 oranında artış göstermesi bekleniyor. Bu da 2016’da 45 milyon adet olan NFC’li POS’ların sayısının 2020’de 87 milyon adede yükselmesi anlamına geliyor.

Ancak bu rakamlarda gözden kaçan bir detay da var. NFC yetenekli POS cihazları kullanıma başlasa da henüz hiç NFC işlemi yapmamış POS cihazlarının sayısı da az değil. Ama 2016 ile birlikte bunun da değiştiği gözleniyor. 2016’da ilk defa NFC işlemi yapan 15 milyon adet yeni POS cihazı kayıtlara girmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda ise NFC ödemelerin artık en önemli standart hale gelmesi bekleniyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar