Connect with us

Raporlar

Ticari bankacılık mobile kayıyor

mobil ticari bankacılık

Mobil bankacılık bireysel müşteriler arasında uzun zamandır popüler olsa da, ticari bankacılık müşterileri de bankacılık hizmetleri için yoğun olarak mobil uygulamaları tercih ediyorlar.

Araştırma şirketi JAVELIN’in yayınladığı rapora göre, ABD tarihinde ilk kez ticari mobil bankacılık uygulamalarındaki haftalık kullanıcı sayısı, banka şubelerini kullanan ticari bankacılık kullanıcılarının haftalık sayısını geçmiş durumda.

Ticari bankacılık müşterilerinin yüzde otuzu her hafta mobil bankacılık uygulamalarını kullanırken, banka şubesini ziyaret eden ticari bankacılık müşterilerinin oranı %24’te kaldı.

2015 yılında ticari mobil bankacılığa akın

Raporda ayrıca, ABD’deki ticari bankacılık kullanıcılarından 25 milyonun 2015 yılında mobil bankacılık uygulamasına geçiş yaptığı bilgisi de yer alıyor.

Ayrıca, 2020 yılına gelindiğinde ABD’deki yetişkinlerin yüzde 80’inin telefonlarına mobil bankacılık uygulamsı kuracağı da tahmin ediliyor.

Mobil bankacılığa yönelik hızla artan bu ilgi nedeniyle ticari hizmetler müşterileri de mobil uygulamaları kullanmaya daha hevesli görünüyorlar.

Ancak ticari bankacılık müşterilerinin mobil uygulamada, bireysel müşterilerden daha ileri seviyede hizmetler görmek istedikleri de yine araştırmalara yansımış durumda.

American Bankers Association’ın yaptığı araştırmaya göre, ticari bankacılık müşterilerinin %50’si para hareketlerini ve hesap durumunu sık sık kontrol etmek için mobil bankacılığı tercih ediyor.

Bu sistemi, müşteri temsilcisine telefon edip rapor almaktan daha kullanışlı buluyorlar.

%55’i ise mobil uygulamayı, banka hesaplarını yönetmek için kullandığını belirtiyor. Para göndermek, faturaları ödemek, hesaptaki parayı yatırıma çevirmek ve döndürmek gibi işlemleri mobil uygulamadan yapıyorlar. Kullanıcıların %75’i ise mobil uygulamadan “çok memnun” kaldıklarını belirtiyorlar.

Güvenlik en önemli ihtiyaç

Ticari mobil bankacılık kullanıcılarının en büyük ihtiyaçlarından biri güvenlik. Mobil uygulamadan banka hesabına ulaşmanın yeterince güvenli olmasını ve çifte güvenlik kontrolünün yapılmasını istiyorlar, ki Türkiye de bankacılık uygulamaları bu noktada önde bulunuyor çünkü mobil bankacılık uygulamaları şifre, parola, güvenlik resmi ve SMS şifresi adımlarıyla güvenlik kontrolü yapıyor.

Ticari mobil bankacılık uygulamaları ayrıca, hesaplar arasında pratik geçişe de ihtiyaç duyuyor.

Farklı hesaplar yönetmek durumunda olan ticari kullanıcılar, mobil bankacılık uygulamasında farklı hesaplar arsında hızlı şekilde geçiş yaparak zaman kaybından kurtulmayı önemli buluyorlar.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar