Connect with us

Raporlar

Mastercard anketine göre İngilizler nakitten vazgeçiyor

mastercard-nakit-mobil_ödeme-temassız-banka_kartıYeni Mastercard araştırması İngilizlerin artık cüzdanında 5 pounddan az para taşıdığını gösteriyor. Yurttaşların yüzde 43’ü iki yıl öncesine göre cebinde daha az nakit bulunduruyor. Bu bağlamda İngiltere’de kartlı alışverişin 2013’ten beri her yıl yüzde 9 arttığı yılda 17 milyar işlem sayısına ulaştığı görülüyor.

Yüzde 10 hiç para taşımıyor

Mastercard aynı zamanda İngilizlerin yüzde 10’unun cebinde hiç nakit taşımadığını ve sadece kredi veya banka kartı bulundurduğunu gösterdi. Yüzde 24’ü ise yakında cüzdan taşımaktan vazgeçmeyi düşünüyor. Üstelik İngilizler cüzdanlarında 44 parça kartvizit veya kağıt taşıyor ve bunların yarısı son kullanma tarihi geçmiş olan ya da hiç kullanmadıkları ürünlerden oluşuyor.

Erkekler alışveriş kuponları, not kağıtları ve kartvizitlerden oluşan bu nesneleri cüzdanlarında 1 yıldan uzun süredir taşıdıklarını belirtiyor. Kadınlar arasında cüzdanını boşaltmayanların oranı ise yüzde 10. Her durumda İngilizlerin yüzde 47’si cebinde 5 pounddan az nakit taşıyor. 1-5 pound arası yüzde 33 ile en popüler aralık olurken, bu oran 25-34 yaş arasındaki yetişkinlerde yüzde 44’e çıkıyor. İngilizlerin yüzde 14’ü ise hiç nakit taşımıyor.

Cüzdanında 6-10 pound bulunduranların oranı yüzde 16 ile sınırlı kalırken, yurttaşların sadece yüzde 7’si 50 pound taşıdıklarını söylüyor. Buna karşın insanlar cüzdanında ortalama iki adet banka veya kredi kartı taşıyor.

Mastercard için sürpriz değil

Mastercard İngiltere ve İrlanda başkanı Mark Barnett, “Ödeme yöntemlerinde görülmemiş bir değişiklik yaşıyoruz. Nakit kullanımı online harcamaların artması ve tüketicilerin konfora yönelmesiyle birlikte azalmaya başladı. Kart ve dijital ödemelerle hızlı ve güvenli alışveriş nakit kullanımını azaltıyor. Bu geçişle birlikte vakit kaybına yol açan ve maliyetleri artıran nakit ödemeler de azalıyor.”

Nakit tarihe karışacak mı?

İngilizlerin yüzde 20’si cüzdanların yakın gelecekte yeni ödeme teknolojileriyle birlikte tarihe karışacağını düşünüyor. Özellikle de mobil temassız ödemeler nakdin kalkacağına dair en büyük sebep olarak gösteriliyor. 24-34 yaş aralığında nakdin kalkacağını söyleyenlerin oranı yüzde 32’ye çıkıyor.

Buna ek olarak erkeklerin yanında daha az nakit taşıdığı görülüyor. 5 pounddan az para taşıyanların oranı erkeklerde yüzde 54 iken kadınlarda yüzde 39. Ayrıca, tüketicilerin yüzde 17’si temassız ödemeler yüzünden son iki yıla göre daha az nakit bulundurduklarını söylüyor. Yüzde 10’u ise online ödemelerin nakit kullanımını azalttığını belirtiyor.

Bunun dışında İngilizlerin çoğu banka kartından çok bağlılık kartı ve ön ödemeli kart taşıdıklarını belirtiyor (ortalama 3-4 kart). Ayrıca tüketicilerin beşte biri 5 adet veya daha fazla ön ödemeli kart bulunduruyor.

Kullanılmayan kalemler

İngilizlerin yüzde 24’ü son kullanma tarihi geçmiş indirim kuponları ve yüzde 17’si eski not kağıtları bulundurduklarını söylüyor. Yüzde 23’ü ise son kullanma tarihi geçen üyelik ve kimlik kartları taşıdıklarını belirtiyor. Yüzde 14’ü daha da ileri giderek hiç temas kurmadıkları kişilerin kartvizitlerini taşıdıklarını bildiriyor. Kısacası mobil ödemeler tüketicileri kağıt taşımaktan kurtarıyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar