Connect with us

Girişimler

Bayramda Kullanmayacağınız Araca Kazanç Sağlayan Girişim: Garajyeri

Kapıda duran arabasını başka bir alıcıya kiralama temeline dayalı Garajyeri platformu sisteminde, kiralama geliri bir senede 500 bin TL’yi aştı. Türkiye’de kişiden kişiye araç kiralama fikriyle doğan Garajyeri girişimi, şu anda 100 binden fazla üyesi olan Yolyola.com kurucu ekibinden Arda Aşkın, Güven Özyurt ve Erman Çağıral bir araya gelerek kuruldu. Mayıs 2015’te kullanıma açılan Garajyeri şu anda İstanbul’da 250 araçla hizmet veriyor. Garajyeri’nin 2017 hedefi ise 10 bin araçla hizmet vermek.

Kira bedelini araç sahibi belirliyor

1472453120_Garajyeri__2_10 yaşını geçmeyen araçların kayıt yapıldığı sistemde; zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan araç sahipleri, TC kimlik, cep telefonu, IBAN numaralarını, e-posta adreslerini ve ruhsat bilgileri gibi temel verileri siteye giriyor. Verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra üyelikleri onaylanıyor. Araç kiralamak isteyenler de aynı şekilde bilgilerini sisteme girerek platforma üye oluyor. Ayrıca, ehliyet puanı yeterliliğini bildirmek ve Facebook ile giriş gibi bir takım ek zorunlulukların bulunduğu sistemde araçların saatlik veya günlük kira fiyatlarını araç sahipleri belirliyor.

Araç kiralamak isteyen kullanıcılar lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyor ve gelen sonuçlar üzerinden, fiyat, model ve mesafe açısından en uygun olan araca istekte bulunuyor. İstek onaylandığında, kiracı Garajyeri üzerinden ödeme yapıyor ve anahtarı elden teslim alıyor. Araç iade edilinceye kadar Garajyeri hesabında tutulan kira bedeli, teslimatla birlikte araç sahibine aktarılıyor.

‘8 ayda 30 bin TL kazanan kullanıcımız var’

1472453040_Garajyeri_Arda_A__k__nÖzellikle 9 günlük bayram tatilinde şehir dışına çıkarak araçlarını kullanmayacak olanlara kazanç fırsatı sunduklarına değinen Garajyeri’nin kurucularından Arda Aşkın, sistemle ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye’de en çok ekonomik sınıfı araçlar tercih ediliyor. Yakıt açısından da aynı şekilde dizel yakıtlı olanlar tercih sebebi halinde.  Bu araçların günlük ortalama kiralama bedeli  70 TL’dir. Araç modeline göre fiyatlar bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Örneğin 8 ayda 30 bin TL kazanan bir kullanıcımız var. Bir araçla başladı şu an 6 aracı sistemde mevcut.”

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar