Connect with us

E-Ticaret

Moka Ödeme, MokaFatura ile Tüm Faturaları Tek Uygulamada Topladı

Moka Ödeme Kuruluşu’nun geliştirdiği MokaFatura uygulaması Google Play’de yerini aldı. Türkiye’de ilk olan bu uygulamayla kullanıcılar faturalarını arayıp buluyor, takip ediyor, ödemelerini yapıyor, geçmiş ödemelerini bir arada görüp inceleyebiliyor.

mokaftura-1Elektrik, doğalgaz, su, telefon, televizyon ve internet gibi hizmetlerin faturalarını tek bir sistem üzerinden takip edilebilmesi için yola çıktıklarını belirten Moka Ödeme Kuruluşu Genel Müdürü Selim Güsar, “Aralık 2015 sonu itibarıyla Türkiye’de 73.6 milyon GSM (mobil) abonesi, 37.5 milyon da mobil internet kullanıcısı bulunuyor. Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 55’e ulaşmış durumda. Bu hızlı gelişime paralel olarak mobil uygulama kullanımı da hızla artıyor” dedi.

Mobil ödemenin yükselişine dikkat çeken Selim Güsar, “Kullanıcılar artık tüm faturalarına tek bir uygulamadan kolayca erişip, kredi/banka kartlarıyla ödeme yapabiliyor” diye konuştu. Güsar, MokaFatura’ya üye olan kullanıcıların faturalarını kaydederek hızlı erişim, kredi/banka kartını kaydederek cüzdan oluşturma ve hızlı ödeme, geçmiş fatura ödemelerini bir arada görme ve analiz etme gibi özellikleri kullanabildiğine değindi.

‘Kişisel finans yönetimi’ özelliği de eklenecek

Moka Ödeme Kuruluşu Genel Müdürü Selim Güsar

Moka Ödeme Kuruluşu Genel Müdürü Selim Güsar

Selim Güsar, “Ayrıca avantajlı ödeme kampanyalarından da yararlanabiliyorlar. Uygulamanın bir diğer yenilikçi özelliği de ‘Mokamatik Hatırlatma’. Bu özelliği aktif hale getiren kullanıcılar faturalarının son ödeme tarihlerini kaçırmıyor. Ancak yine de inisiyatifi ellerinde tutarak ödeme kararını bütçelerinin uygunluğuna göre kendileri verebiliyorlar” diye konuştu.

Güsar, iOS versiyonunu da yakın zamanda kullanıcılarla buluşturacakları uygulamanın bir sonraki versiyonunda “kişisel finans yönetimi” fonksiyonunun da yer alacağını söyledi. Selim Güsar, 2020 yılına kadar nihai tüketici harcamalarının yarısına yakınının mobil üzerinden gerçekleşmesinin beklendiğinin de altını çizdi.

Türkiye’de her ay 180 milyon fatura üretiliyor

mokaftura-2Moka’nın şu anda Türkiye’nin bütün illerine yayılmış 4 bini aşkın iş ortağıyla fatura ödeme hizmeti verdiğini belirten Moka Ödeme Kuruluşu Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hami Cilara ise Türkiye’de başta elektrik, gaz, su, GSM ve internet olmak üzere her ay 180 milyon civarında fatura üretildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Fatura ödeme merkezlerinin bu potansiyel içindeki payı yüzde 25. Fatura ödemelerine ilave olarak birçok ödeme kuruluşu iş ortakları aracılığıyla farklı ürünlerin tanıtımı ya da satışı konusunda çeşitli aksiyonlar alıyor. Bütün bu faaliyetlerin hepsini göz önüne aldığımızda bu sektöre yatırım yapan şirketler için oldukça önemli gelirler üreten bir ekonomi çıkıyor ortaya. Moka Ödeme Kuruluşu olarak amacımız, işlem hacmi anlamında Türkiye’nin ilk 3 ödeme kuruluşundan biri olmak.”

‘Lisans zorunluluğu çıktı ama…’

Moka’nın şu anda Türkiye’de lisans sahibi olan 11 ödeme kuruluşundan biri olduğunu ifade eden Hami Cilara, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) lisans zorunluluğundan sonra fatura tahsilatı ve ödeme sistemleri sektörünün nasıl etkilendiği konusunda ise şöyle konuştu:

1110989“20 Haziran 2013 tarih ve 6493 sayılı yeni kanunun sektörde bir etki oluşturduğu göz ardı edilemez. Geçen yıllarda sektörde yaşanan bazı suistimallerin bundan sonraki süreçte yaşanabileceğini pek sanmıyorum. Ancak piyasada BDDK’dan lisans almamış ya da lisans başvurusu yapmamış firmalar, mevzuata uygun olmayan çeşitli ödeme yöntemleri (banka hesapları üzerinden ya da herhangi bir ödeme merkezinden online olmayan ödeme yöntemleri) ile herhangi bir yükümlülük altına girmeden hala faaliyet gösterebiliyor. Söz konusu bu durum bizim gibi BDDK onaylı ödeme kuruluşlarının mevcut piyasa içerisinde rekabet edip faaliyet göstermesine büyük bir engel teşkil ediyor. Bu yüzden sektörün en kısa zamanda regüle edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Sanal POS, dijital cüzdan ve fatura tahsilatı bir arada

E-ticaret için başta sanal POS olmak üzere gerekli altyapının yanı sıra dijital cüzdan ve fatura tahsilatı aracılığı faaliyetlerini bir arada veren Moka, 2014 yılında Seyfettin Ersen Erol ve Levent İlhaner tarafından, Amerikadaniste.com girişimden yola çıkılarak; oradaki EFT sanal POS sisteminin bir devamı şeklinde kuruldu. Bir süre sonra Süzer Holding’in yöneticilerinden Hasan Serhan Süzer de “melek yatırımcı” kimliğiyle şirkete ortak oldu. Zamanla başka yatırımcıların da dahil olduğu Moka, geçen yıl haziran ayında ödeme kuruluşu lisansı için başvurduğu BDDK’dan Nisan 2016 itibarıyla onay aldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar