Connect with us

E-Ticaret

Trendyol, Capital 500’e Giren İlk E-Ticaret Şirketi Oldu

Trendyol, Capital dergisi tarafından her yıl Türkiye’nin en büyük şirketlerinin duyurulduğu “Capital 500” listesinde yer alan ilk e-ticaret sitesi oldu. Capital dergisi tarafından her yıl Türkiye’nin en büyük şirketlerinin açıklandığı “Capital 500” listesinde e-ticaret kategorisi de ilk kez Trendyol ile açıldı.

2015 yılında 600 milyon TL ciro açıklayarak Türkiye’de kâra geçen ilk e-ticaret sitesi olan Trendyol’un 2016 yılı ciro hedefi 1 milyar TL. Konuyla ilgili olarak Trendyol’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’de online alışveriş yapan kadınların yüzde 70’ine ulaşan Trendyol aynı zamanda yüzde 90 organik ziyaretçi trafiği ile müşteri memnuniyeti konusunda da sektör lideri konumunu koruyor” denildi.

‘5 senede kâra geçtik’

1471588339_DEMET_MUTLU_4Trendyol.com kurucusu Demet Mutlu, e-ticaretin Türkiye’deki toplam perakende sektörünün yüzde 2’sini oluşturduğunun altını çizerek, dünyada bu oranın yüzde 6-10 civarında olduğunu belirtti. Mutlu, “Birçok e-ticaret şirketinin aksine Trendyol kurulduktan yalnızca 5 sene sonra kâra geçti. Trendyol ayrıca ayrıca büyüme hızı ve karlılık gibi metriklerde de sektörde bilinen Zalando, Asos ve Zulily gibi yurtdışı muadillerinin önünde olup aynı zamanda dünya üzerinde hem pazar lideri olup hem de hızla büyümeye devam eden birkaç e-ticaret şirketinden biri” dedi.

2010 yılında kurulan Trendyol.com’un yatırımcıları arasında Facebook, Google, Amazon gibi büyük internet şirketlerine yatırım yapmış Tiger Global, Kleiner Perkins gibi yatırım fonları ve Avrupa Kalkınma Bankası bulunuyor.

Reklam BKM_FTI_Banner_728x90
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar